کاربرد تگ

دسته بندی : آموزش HTML سطح مقاله : مقدماتی زمان مطالعه : 2 دقیقه 07 آبان 1399
کاربرد-تگ-DOCTYPE

تگ یکتا <!DOCTYPE> باید در ابتدای هر سند HTML5 قرار گیرد ، این تگ به مرورگرها اعلام می کند که این صفحه وب از ورژن HTML5 استفاده می کنید و تمام این هماهنگی ها را با همین یک تگ انجام می دهد.

مفهوم <! DOCTYPE html>

اولین سطر در هر سند وب باید حاوی اعلامیه <! DOCTYPE html> باشد . حتی اگر در براکت های زاویه ای پیچیده شده باشد یک تگ نیست بلکه یک عبارت است.

Doctype  مخفف Document Type Declaration است.  این مرورگر وب را از نوع و نسخه HTML استفاده شده در ساخت سند وب مطلع می کند. در واقع این کار به مرورگر کمک می کند تا آن را به درستی کنترل و بارگیری کند.

در حالی که استفاده از HTML  ساده است باید توجه داشته باشید که هر نسخه از HTML قوانین خاص خود را دارد.

اعلامیه HTML5

HTML5 <! DOCTYPE html> ساده ترین و کوتاه ترین اظهارنامه در مقایسه با نسخه های استفاده شده قبلی می باشد:

<!DOCTYPE html>

Doctype در نسخه های قدیمی HTML

نسخه های قبلی HTML5 بر اساس زبان نشانه گذاری تعمیم یافته استاندارد (SGML) بود، بنابراین اعلامیه doctype آن ها باید حاوی ارجاع به اعلامیه سند مربوط به (DTD) باشد. این به معنای صرفه جویی در اعلامیه  DTD و داشتن موارد جداگانه برای حالت های سخت و انتقالی است.

امروز با ایجاد یک وب سایت، مطمئنا از نسخه ساده HTML5 استفاده خواهید کرد. با این حال، ممکن است در اسناد قدیمی با نسخه های پیچیده تر دیگری روبرو شوید که چند نمونه از آن ها را در زیر بررسی می کنیم.

HTML 4.01

در HTML4 ، اظهارات doctype نسبتا طولانی تر و توصیفی تر از HTML5 بود. این شامل تمام عناصر و ویژگی های HTML بود، اما استفاده از قاب ها را مجاز نمی دانست. در مثال زیر می توانید اعلامیه doctype را برای نسخه انتقالی  HTML 4.01 ببینید:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">

در مثال بعدی نوع آزمایشی را در حالت دقیق HTML 4.01 می بیند که تفاوت اصلی بین حالت های سخت و انتقالی این است که این مورد حاوی عناصر ارائه شده و منسوخ نیست:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd">

XHTML 1.0

این اعلامیه doctype HTML هم چنین شامل همه عناتصر و ویژگی هاست، اما هیچعنصر ارائه شده و منسوخی ندارد. با این حال باید به صورت دقیق در XML نوشته شود:

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Strict//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd">

XHTML 1.1

این بخش بسیار شبیه XHTML 1.0 است ، اما به شما این امکان را می دهد بخش هایی را اضافه کنید.(به عنوان مثال پشتیبانی از متن برای زبان های آسیایی)

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.1//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd">

نکات مفید HTML <! DOCTYPE html>  

  • اگر از اعلامیه HTML5 doctype صرف نظر کنید هنگام اجرای وب سایت ، سیستم به طور خودکار آن را اضافه می کند. این با نسخه های قدیمی  HTML کار نمی کند.
  • DTD برای هر نسخه HTML را می توان در مشخصات رسمی آن یافت.

دوره رایگان html را در دویکس دنبال کنید.

چه امتیازی به این مقاله می دید؟

5 / 5.00
[ 1 رای ]
مطالب مشابه

Related Posts